Trafik Sigortası

Trafik Sigortası

Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası, herhangi bir kaza durumunda diğer araçlar veya üçüncü şahıslara karşı oluşabilecek hasarları güvence altına alır. Bu sigorta, Türkiye’de 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na tabi olan motorlu araçlar için zorunlu bir sigorta türüdür.

Sigortanın kapsamı aşağıdaki unsurları içerir:

  1. Sigortacı, poliçede belirtilen motorlu aracın kullanımı sırasında, başka bir kişinin ölümüne veya yaralanmasına veya bir şeyin zarar görmesine sebep olması durumunda, Karayolları Trafik Kanunu gereği işletene düşen hukuki sorumluluğu, zorunlu sigorta limitlerine kadar karşılar.
  2. Araca bağlı olan römork veya yarı römorklar (hafif römorklar dahil) veya çekilen bir aracın neden olduğu zararlar, çeken aracın sigortası kapsamındadır. Ancak, insan taşımacılığında kullanılan römorklar için ek bir sorumluluk sigortası sağlanmış olması gerekmektedir ve bu durum poliçede belirtilen özel şartlara bağlıdır.
  3. Kaza durumunda, zararın önlenmesi veya azaltılması amacıyla sigorta ettirenin yapacağı makul ve zorunlu masraflar sigortacı tarafından karşılanır.

Bu sigorta, işletenin (sigorta ettirenin) haksız taleplere karşı savunmasını da sağlar ve Türkiye sınırları içinde geçerlidir.

Daha detaylı bilgi için Trafik Sigortası Bilgi Merkezi’nin www.tramer.org.tr adresindeki sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Bu sayfada trafik sigortası hakkında daha fazla bilgi ve yönlendirme bulabilirsiniz.

Trafik Sigortası

için sizi arayalım

İsim ve Soyisim *
Fill out this field
E-Mail *
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
Telefon
Fill out this field
Konu
Fill out this field
Mesajınız
Fill out this field
Doğrulama 17 - 5 = ?
Enter the equation result to proceed
Gönder
WhatsApp Destek Hattı
👋 Merhaba,
Sigortacılık işlemleri ve şube başvuruları için size nasıl yardımcı olabilirim?